Fartøjsregisteret - en forklaring
Fartøjsregisteret består af godt 1100 optegnelser.
Det vedligeholdes af en lille redaktion og med bidrag fra dig og mange andre!
Udviklingen varetages af to foreninger i samarbejde; Danmarks Museum for Lystsejlads (DMfL) og Dansk Forening for Ældre Lystfartøjer (DFÆL).
Den oprindelige kilde til registeret er DFÆLs tidligere register, som blev lukket i januar 2021. Efter en opstramning af data, er det muligt at se de mange fartøjer.
Det er desuden muligt for både medlemmer og andre at rette de fleste informationer på de enkelte fartøjer.
Send dine rettelser
Du vil ind imellem finde fejl på de enkelte fartøjsoplysninger. Et register som dette bliver aldrig bedre end de oplysninger, vi registrerer og de kan ofte vise sig at være ufuldstændige eller fejlbehæftede. Hvis du har kendskab til fejl, er du velkommen til at foreslå rettelser. Vælg det fartøj, du vil rette og klik på Redigér - så er du i gang. Hvis du er medlem af DFÆL, kan du med fordel logge på medlemsområdet. Så er det hele lidt nemmere og du behøver ikke at medsende din e-mail adresse.
Det er også muligt at foreslå nye fartøjer. Og for indloggede medlemmer, er det muligt at tilføje billeder til de enkelte fartøjer.
Alle ændringer, billeder, tilføjelser til eksisterende fartøjer og nye fartøjer, bliver sendt til vores redaktion af eksperter, som gennemgår forslagene. Godkendes de, modtager du automatisk besked.
Særligt omkring ejerskaber: Det er muligt at tilføje ejerskaber, også tidligere ejere. Har du forslag til ændringer af eksisterende ejerskaber, beder vi dig skrive til os på register@defaele.dk - Dette er nødvendigt, så vi sikrer den nødvendige håndtering af persondata.
Ejerskab er konstrueret som en relation til fartøjet. Det giver os bedre mulighed for at registrere tidligere ejerskaber og det vil også være muligt at registrere flere samtidige ejere til et fartøj. Og en ejer kan også have flere samtidige fartøjer.
Fartøjsregisteret er medlemmernes register. Og det drives af medlemmerne.
Det er vores håb, at registeret vil blive tilpasset med flere og bedre informationer. Så kom gerne med dine bidrag!
Vi har lavet en konkret hjælpeside til medlems- og fartøjsregisteret, som forhåbentlig giver svar på, hvordan du kommer i gang:
Særligt om Kendingsbog 1937 og Dansk Sejlunions fartøjsregister over danske både fra 1962
Takket være et par store fondsbevillinger og en stor indsats fra gode folk i DMfL og DFÆL, lykkedes det for år tilbage at digitalisere de to registre.
Vi har lagt de to registre i samme system som Fartøjsregisteret og det er derfor muligt at søge i alle tre registre samtidig. Vi er også i gang med at forbinde de fartøjer, som vi mener optræder i to eller alle tre registre.
Kendingsbog, 1937
Kendingsbog for Danske Lystfartøjer blev udgivet i 1937 af Albert Larsen fra Ærøskøbing. Registeret indeholder ca 2.500 fartøjer og er det første register af sin art. I samarbejde med Danmarks Museum for Lystsejlads (DMfL) og Svendborg museum, fik DFÆL hele registeret digitaliseret i 2016-17. I 2025 overtog DFÆL og DMfL vedligeholdelsen af registeret. Vi betragter registeret som et historisk register og data vil derfor kun blive rettet, hvis der er tale om egentlig fejl i digitaliseringen.
Danske Både, 1962
Danske Både blev udgivet af Dansk Sejlunion i 1962 og er foreningens første register over danske lystfartøjer. Det indeholder godt 2.600 fartøjer og var derfor ikke et fuldendt register, da det udkom. I samarbejde med Danmarks Museum for Lystsejlads og Svendborg museum, fik DFÆL hele registeret digitaliseret i 2016-17. DFÆL betragter registeret som et historisk register og data vil derfor kun blive rettet, hvis der er tale om egentlig fejl i digitaliseringen.