Gå til hoved-indhold

Tysk hæder til Svendborgsejler



Tom Andersen opnåede en 2. præmie ved sejladserne om Ostseepokalen i 2012

Ved „Freundeskreis für Klassische Yachten“, FKYs, vintertræf i Hamburg  den 2. februar var der ud af mange gunstbevisninger også bud efter en dansk sejler. Gennem 5 sejladser over hele sommeren dystes der om Ostseepokalen. De fem sejladser er Max-Oertz-Regatta i Neustadt, Midsommer-Classics på Flensborg Fjord, Rendezvous der Klassiker i Kiel, Svendborg Classic Regatta og endelig German Classics i Laboe fordelt over en periode fra maj til september. Der konkurreres i 3 klasser efter det tyske respitsystem Der Klassiker-Rennwert, KLR. Her deltog Tom med spidsgatteren "Saga" i gruppe III, gruppen for fartøjer med et KLR-mål på mindre end 119. Tom og "Saga" sejlede sig ind på en andenplads efter Folkebåden "Puck". Som den eneste blandt præmietagerne i de tre grupper deltog "Saga" i alle 5 sejladser.

Tom Andersen er skibstømrer og har haft "Saga siden 1989, hvor han skilte sig af med kutteren "Priscilla".

De mange ture over Østersøen gør Tom Andersen oftest alene. Der mangler dog aldrig gaster til sejladserne i det tyske. Svendborgenserens stilfærdige gemyt er rygtedes i et sådant omfang, at der altid er folk til at give en hånd med på "Saga". Den danske spidsgatter er kendt for at være et sted, hvor det er nemt at falde ind, og hvor sejladsen foregår i en god tone.

Saga er en 38 m2 Klassespidsgatter tegnet af Aage Utzon i 1943, der kan læses mere om båden i bådregistret her på siden.