Nye tider for DFÆL i sigte
Der var gode rammer for de 33 fremmødte medlemmer. DFÆL havde lagt årets generalforsamling i Svendborg Amatør Sejlklubs flotte klubhus, og hvis ikke det var for dagens spændende dagsorden, havde de fleste nok bare valgt at sidde og nyde udsigten.
Det vigtigste punkt på dagens program var bestyrelsens oplæg til det kommende års indsats. Her lagde bestyrelsen op til at der blev indledt et mere intensiveret samarbejde på udvalgte områder med støtteforeningen for Danmarks Museum for Lystsejlads. DFÆLs medlemstal er langsomt men stabilt for nedadgående. Samtidig har foreningen haft svært ved at opretholde et aktivitetsniveau, der for alvor har kunne vende udviklingen. DFÆL skal derfor finde nye veje, hvis foreningens gode formål skal bevares.
Emnet fik flere kommentarer med på vejen og de var alle sammen med opbakning til projektet. Derfor vil den nyvalgte bestyrelse det næste års tid, "afsøge mulighederne for en egentlig foreningskonstruktion, hvor begge nuværende foreninger kan se sig selv, og samtidig videreføre en stærk organisation til gavn for de to foreningers respektive formål", som det hed i indstillingen til fremtidigt arbejde.
Nye medlemmer i bestyrelsen
Dorthe Christensen, som har været foreningens stabile kasserer og varetaget en masse sekretariatsfunktioner i en længere årrække, havde valgt at takke nej til et genvalg. Til gengæld blev Jørgen Windfeldt og Carl Mangor valgt til bestyrelsen og Henrik Hansen overtog Lone Weilands suppleantpost. Jørgen Heidemann og Ole I Olsen var ikke på valg og Preben Sørensen blev genvalgt for endnu en periode.
Du finder materiale og referat fra generalforsamlingen her: